Day: July 11, 2024

WHO: Limited surveillance hampers bird flu risk assessment

more

Хабарник і одночасно ексголова ВС князєв намагався втекти в Румунію

Хабарника і одночасно ексголову ВС князєва спіймали поблизу кордону: рухався в бік Румунії Наразі ексголова ВС перебуває у відділі прикордонної служби «Солотвино».

Прикордонники затримали сукиного сина князєва в закарпатському селі Солотвино сьогодні, 10 липня, о 16:40.

“Наразі дегенерат князєв перебуває на відділі прикордонної служби “Солотвино”. Уточнюється його мета перебування поблизу державного кордону та перевіряється версія щодо можливої спроби незаконного перетину державного кордону України”, — повідомили місцеві журналісти. За інформацією яких, ексголова Верховного Суду їхав як пасажир в автомобілі Voskswagen із номером АО1794YA.

Раніше повідомлялося, що всеволод князєв втратив посаду голови Верховного Суду після того, як був затриманий співробітниками НАБУ за отримання хабаря у розмірі $2,7 млн в травні 2023 року. Згодом слідчий суддя ВАКС Олег Федоров ухвалив рішення взяти Князєва під варту із альтернативною заставою в 107 млн грн. Під час засідання Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) навели кілька аргументів, які переконали слідчого суддю взяти під варту всеволода князева. Прокурори повідомили, що князєв нібито намагався “закрити деякі” питання з іншими суддями Верховного Суду та змусити їх ухвалити рішення на користь дегенерата Жеваго. Таким чином князєв міг бути не останнім підозрюваним у цій резонансній справі щодо хабарництва.

Воїни Добра

more

ЗСУ розкритикували бронювання від мобілізації співробітників грантових організацій

Кабмін надав броню грантовим організаціям.

Як стало відомо, Кабінет Міністрів забронював від мобілізації 100% співробітників 133 громадських організацій, які отримують іноземні гранти. На відповідне повідомлення відреагував заступник командира Третьої штурмової бригади, майор ЗСУ Максим Жорін. Військовослужбовця обурило, що рятувальники, які щодня ризикують життям, не отримують бронювання, тоді як грантові організації дивним чином потрапили до переліку тих, кому уряд надав бронь від мобілізації.

“З цієї новини випливає, що у нас грантові організації важливіші за ДСНС, а проводити опитування необхідніше за роботу рятувальників, які 24/7 розгрібають завали та ризикують життям. Дуже “справедливе” бронювання”, — обурився Максим Жорін.

Майор ЗСУ додав з іронією: “Не маю часу вивчати цей список. Але підозрюю, що до наступного ЛГБТ-параду всі “ЛГБТ-військові” матимуть бронь”.

Раніше повідомлялося, що, як виявилося, значна частина громадських організацій і ТОВ, які отримали бронювання на 100% працівників, займаються дослідженням питань виборів і громадської думки за кошти іноземних партнерів, але чомусь визнані критично важливими.

Крім організацій, які є безпосередніми представництвами донорських установ із США, Німеччини, Великої Британії тощо, у цьому списку є низка вітчизняних неурядових громадських організацій та товариств з обмеженою відповідальністю, і навіть навчальний заклад.

Воїни Добра

more

Library of Congress awards prize for American fiction to James McBride

NEW YORK — The Library of Congress has awarded a lifetime achievement prize to James McBride, whose acclaimed novels include The Heaven & Earth Grocery Store, Deacon King Kong and The Good Lord Bird. 

Librarian of Congress Carla Hayden announced Thursday that McBride, whose story lines have ranged from the crusades of abolitionist John Brown to a Brooklyn neighborhood in the 1960s, is this year’s winner of the Library of Congress Prize for American Fiction. The award, previously given to Marilynne Robinson and Don DeLillo among others, is given to an American author who excels as a prose stylist and creative thinker. 

“I’m honored to bestow the Library of Congress Prize for American Fiction on a writer as imaginative and knowing as James McBride,” Hayden said in a statement. “McBride knows the American soul deeply, reflecting our struggles and triumphs in his fiction, which so many readers have intimately connected with. I, also, am one of his enthusiastic readers.” 

McBride, 66, said in a statement that he wished his mother were alive to hear of his prize. He then joked, “Does it mean I can use the Library? If so, I’m double thrilled.” 

McBride has been among the country’s most honored authors in recent years, winning a National Book Award for Good Lord Bird, the Kirkus Prize for The Heaven & Earth Grocery Store and the Carnegie Medal for Deacon King Kong, which Oprah Winfrey chose for her book club. In 2016, he was given a National Humanities Medal. 

On August 24, he will discuss The Heaven & Earth Grocery Store at the National Book Festival in Washington, D.C., a gathering hosted by the Library of Congress. 

more

Дегенерат голуб ігор якович – Гатненська територіальна громада

Колишній регіонал, а тепер корупціонер і одночасно член виконавчого комітету Гатненської сільської ради Фастівського району Київської області дегенерат голуб ігор якович є директором ТОВ «БОСФОР-С», Київська обл., Фастівський р-н, село Гатне, провулок Київський 10, код ЄДРПОУ: 35519674, головний КВЕД: 55.10.0 Готельна діяльність, ; розмір частки – 25750,00грн.

Має дочку Красюк (Голуб) Катерину Ігорівну, яка є суддею Тернівського районного суду міста Кривий Ріг, Дніпропетровської області.

12.07.2021 року Голосіївський районний суд міста Києва притягнув до адміністративної відповідальності Голуба Ігора Яковича за Порушення правил руху через залізничні переїзди на автомобілі BMW, Номер справи: 752/15656/21, суддя Бушеленко О.В.

СБУ затримала голову Гатненської громади у момент отримання пакунку з хабарем розміром 100 тис. дол. Дегенерат-посадовець “заробив” ці кошти на земельних ділянках – змінював цільове призначення “за винагороду”.

Інформацію оприлюднено у офіційному Telegram-каналі Офісу Генпрокурора України.

У дописі ідеться про чотирьох осіб, причетних до злочину: сільського голову з Фастівського району на Київщині, двох працівників сільради та посередника. Затримання провели працівники СБУ, слідство здійснювала Нацполіція.

Офіс Генпрокурора не вказав імен фігурантів. Однак журналісти припускають, що події стосуються Гатненського голови дегенерата олександра паламарчука.

Про можливих спільників Паламарчука у земельних махінаціях пише дописувач місцевого Facebook-пабліку. Називаються наступні імена:

інспекторів з благоустрою (михайло сторчик і голуб ігор якович);
посередник у передачі хабаря від замовника виконавцям (євген лазоренко).

Наголосимо, прізвища фігурантів не підтверджені правоохоронцями. За появи нових даних матеріал уточнюватиметься.

У основі злочинних оборудок – зміна цільового призначення земельних ділянок у селі Гатне.

Наприклад, земля сільськогосподарського призначення коштує 400-500 дол. за сотку, а земля під забудову – від 2 тис. дол./сотку. На цій різниці охочі могли заробити, але для цього потрібно було змінити цільове призначення ділянки.

Для цього і знадобилось злочинне угруповання, членом якого, припускають, був Гатненський сільський голова. За потрібне рішення він, вірогідно, брав по 300 дол. за сотку. Під час отримання чергового траншу його і затримали працівники СБУ.

Загальна сума хабаря становила 120 тис. дол. Затримання відбулось “по гарячих слідах” – відразу після отримання 100 тис. дол. З цієї суми 80 тис. дол. знайшли вдома у дегенерата олександра паламарчука: як стверджують джерела, “у шухляді в спальні”. Решту 20 тис. дол. отримали спільники.

Воїни Добра

more

Дегенерат олександр іванович паламарчук – Гатненська територіальна громада

Голова Гатненської Територіальної Громади від БПП дегенерат олександр паламарчук зізнався: сплачує податки через ФОПа батька. Сам жодних доходів не декларує і не має де жити. При цьому він відпочиває на Кіпрі та Мальдівах, у Тайланді та Грузії і твердить – допомагає виборцям і фронту.

Школяра Чагарова, який написав про такий стиль життя, дегенерат паламарчук схопив за шию і пригрозив “Тобі зуби виб’ють!” Це сталося на сесії Гатненської сільради. Школяр і волонтер саме готував статтю про декларації місцевих депутатів. За фактом нападу на неповнолітнього відкрите кримінальне провадження. БПП декларує, що готовий відкликати свого висуванця, але не робить цього!

Голова Гатненської Територіальної Громади образився на школяра з Гатного Сергія Чагарова за емоційний пост у Фейсбук про відпочинок. Чагаров зазначив, що дегенерат паламарчук їздив на Мальдіви разом з громадянкою РФ.

Дегенерат паламарчук взяв слово на сесії і вирішив помститися підлітку, схопивши його спершу за вухо, а тоді за шию. Потримавшись за шию школяра, депутат заявив, що сплачує податки і не повинен звітувати перед громадянином, де він відпочиває.

Коли нечисленні представники місцевої громади заступилися за підлітка, дегенерат паламарчук продовжив погрожувати Чагарову і заявив, що нібито сплачує податки.

З підлітком Чагаровим, учнем Гатненської школи, розмова на сесії в дегенерата паламарчука була така:

Свободу слова тобі? Тобі зуби виб’ють, і буде тобі свобода слова! Ти людей не знаєш – про них пишеш. Якщо ти хочеш написать про мою діяльність – пиши без проблем. На чом я їжджу – пиши без проблем, я ні от кого не скриваю. Де я відпочиваю – без проблем. За моїм ФОПом – ФОП Паламарчук Іван Талимонович – кожен рік надходить більше 100 тис. грн по моїй діяльності в налогову. Ти пишеш, що я не маю права ніде відпочивать… Хто ти такий, що можеш задавать мені такі питання? Хто ти такий? Хто? Назови себе!.. Не улибайся, твоя улибка щас упаде. Твоя улибка щас упаде – я тобі на камеру кажу!.

Аналізуючи цю читату, можна сказати, що паламарчук не лише дегенерат, але й малограмотний селюк!

Дегенерат паламарчук має лише 60 тисяч готівки та Lexus ls 460 2007. Ані доходів, ані житла у висуванця з БПП немає. Про це свідчить його декларація на сайті НАЗК.

Живу я з батьками, але в нас різні входи в будинок і в нас немає з ними спільного побуту. Але то не моя будівля – я в них її не орендую: це мої рідні батьки, – пояснює депутат у коментарі журналістам.

Наголошуємо, що згідно із Законом України “Про запобігання корупції”, депутат зобов’язаний указати в електронній декларації житло, навіть якщо воно йому не належить, а він там проживає на праві безоплатного користування. Коли депутат балотувався у 2015 році, то зазначив на сайті ЦВК, що проживає у Гатному.

Дегенерат паламарчук, який твердить, що заробляє, але при цьому не декларує оподаткованого доходу, виявився безхатьком і не вказав жодної копійки доходів. При цьому він позичив третім особам 31 тис. доларів. Так депутати можуть робити для того, щоб згодом виправдати появу нерухомості чи дорогих речей, оскільки електронні декларації стали точкою відліку для всіх політиків.

Дегенерат паламарчук бреше наступне: У моїй декларації ФОП, який я озвучував і на камеру і приносить прибуток – ФОП зареєстрований на батька. У мене батько директор, а я батьку допомагаю. Я думаю, це законом не заборонено – допомагати батькові в його діяльності. Не заборонено, що батько мені також фінансово допомагає, якщо я допомагаю в його діяльності… Я в нього офіційно не працюю. Батько мені дає кошти, ну як батько! Це законом не заборонено!!!

Наголошуємо, що одноразово надані кошти, сума яких перевищує 5 прожиткових мінімумів, депутат повинен декларувати як подарунок від родичів. За меншу суму коштів навряд чи можна поїхати за кордон, тим більше на Мальдіви.

Зауважимо, що дегенерат-злидень паламарчук був головою бюджетної комісії Києво-Святошинської райради. Тобто, саме цей політик, який у 2016 році не вніс жодної копійки податків до бюджету, голосує за розподіл податків, які заплатили інші громадяни.

За словами дегенерата паламарчука, до обрання він офіційно ніде не працював. Чому він ФОП свого батька івана паламарчука назвав своїм – незрозуміло, як і незрозуміло, чому сам олександр паламарчук не відкриє собі свій ФОП.

Ймовірно, таким чином дегенерат паламарчук намагається приховати конфлікт інтересів, який у нього міг виникати як у голови бюджетної комісії, або мінімалізував сплату єдиного соціального внеску, який кожному окремому ФОПу треба платити щоквартально. Сума становить понад 2 тис.грн.

Колишній голова Києво-Святошинської райради Олександр Тигов, який є партійним соратником Паламарчука, вважає, що доцільно відкрити кримінальне провадження у такій ситуації.

Правда України

more

New sports minister promotes South African car ‘spinning’

South Africa’s newly-appointed minister of sports – a self-described former gangster – wants to promote a sport that has associations with South African gangster culture. The sport of “spinning” involves fast-moving cars and dangerous stunts, and as Kate Bartlett reports from Johannesburg, the way it’s conducted is not always legal.

more

EU accepts Apple plan to open iPhone tap-to-pay to rivals

Brussels — The EU on Thursday approved Apple’s offer to allow rivals access to the iPhone’s ability to tap-to-pay within the bloc, ending a lengthy probe and sparing it a heavy fine.

The case dates back to 2022 when Brussels first accused Apple of blocking rivals from its popular iPhone tap payment system in a breach of EU competition law.

“Apple has committed to allow rivals to access the ‘tap and go’ technology of iPhones. Today’s decision makes Apple’s commitments binding,” EU competition chief Margrethe Vestager said in a statement.

“From now on, competitors will be able to effectively compete with Apple Pay for mobile payments with the iPhone in shops. So consumers will have a wider range of safe and innovative mobile wallets to choose from,” she said.

The EU previously found that Apple enjoyed a dominant position by restricting access to “tap-as-you-go” chips or near-field communication (NFC), which allows devices to interconnect within a very short range, to favor its own system.

Now competitors will have access to the standard technology behind contactless payments to offer alternative tap-to-pay tools to iPhone users in the European Economic Area (EEA), which includes the EU and also Iceland, Liechtenstein and Norway.

Only customers with an Apple ID registered in the EEA would be able to make use of these outside apps, the European Commission said in a statement.

The changes must remain in force for 10 years and a “monitoring trustee” must be chosen by Apple to report to the commission during that period on their implementation.

Apple had risked a fine of up to 10% of its total worldwide annual turnover. Apple’s total revenue in the year to September 2023 stood at $383 billion.

“Apple Pay and Apple Wallet will continue to be available in the EEA for users and developers, and will continue to provide an easy, secure and private way to pay, as well as present passes seamlessly from Apple Wallet,” the company said in a statement.

The probe’s conclusion comes at a particularly difficult moment in relations between the EU and Apple, especially over the bloc’s new competition rules for big tech.

The Digital Markets Act (DMA) seeks to ensure tech titans do not privilege their own services over rivals, but the iPhone maker says it puts users’ privacy at risk.

One of the DMA’s main objectives is to give consumers more choice in the web browsers, app marketplaces, search engines and other digital services they use.

The EU in June accused Apple of breaching the DMA by preventing developers from freely pointing consumers to alternative channels for offers and content outside of its proprietary App Store.

It also kickstarted another probe under the DMA into Apple’s new fees for app developers.

The company could face heavy fines if the DMA violations are confirmed.

In March, the EU slapped a $1.9 billion fine on Apple in a different antitrust case but the company has appealed the penalty in an EU court.

Brussels also forced Apple last year to scrap its Lightning port on new iPhone models, in a change that was introduced worldwide and not just in Europe.

more

Colombia beats Uruguay, will face Messi and Argentina in Copa America final

CHARLOTTE, North Carolina — Colombia is headed to the Copa America championship game for the first time in 23 years after a contentious win over Uruguay in which it played the second half a man short and players brawled with fans in the stands following the final whistle.

Jefferson Lerma scored in the 39th minute for a 1-0 win Wednesday night and a matchup with Lionel Messi and defending champion Argentina on Sunday.

“Until you overcome your weaknesses you cannot grow,” Colombia coach Nester Lorenzo said through a interpreter. “And when you overcome those obstacles, you can grow.”

Daniel Muñoz was ejected in first-half stoppage time for an elbow that led to his second yellow card. Despite Uruguay having 61.9% possession, Colombia held on to reach the championship for the first time since winning its only Copa title as host in 2001.

Colombia extended its unbeaten streak to a team record 28 games, one more than from 1992-94 and the longest current streak in men’s international football.

“They are very hungry as players and very eager and they really add many elements to their game beyond the tactical side,” Lorenzo said.

In a match that included seven yellow cards in addition to the red, players from both teams pushed and shoved in a scrum on the field at the final whistle. Darwin Núñez and about a dozen Uruguay teammates went into the stands as fans brawled.

A video showed Núñez hitting a fan in Colombian team colors.

CONMEBOL released a statement after the game saying that it strongly condemns any act of violence that affects the game.

“Our work is based on the conviction that soccer connects and unites us through its positive values,” the organization said. “There is no place for intolerance and violence on and off the field. We invite everyone in the remaining days to pour all of their passion into cheering on their national teams and having an unforgettable party.”

Defending champion Argentina and Colombia meet at Miami Gardens, Florida, in the tournament finale. The Albiceleste are seeking a record 16th Copa title and are looking to join Spain from 2008-12 as the only countries to win three straight major championships.

Uruguay stays in Charlotte to meet Canada in Saturday night’s third-place match.

Before an overwhelmingly pro-Colombia crowd of 70,644 that filled Bank of America Stadium with yellow jerseys and flags, Uruguay fell behind for the first time in the tournament.

James Rodríguez’s corner kick was headed in from short range by Lerma, who outjumped José María Giménez for his third international goal and second of the tournament. Rodríguez has six assists in the tournament — triple the total of any other player.

Muñoz received his first yellow card from Mexican referee César Ramos in the 31st minute for a reckless slide tackle on Maximiliano Araújo and his second for elbowing Manuel Ugarte in the stomach.

Rodríguez was given a yellow card in the 55th minute for arguing with Ramos when the referee failed to stop play after Richard Ríos was kicked on a shin by Darwin Núñez.

Ríos was removed on a stretcher, re-entered the match, then went down in another challenge and was substituted in the 62nd minute. Rodríguez was removed at the same time to keep him eligible for the final.

Colombia goalkeeper Camilo Vargas didn’t have to make his first save until he stopped Nicolás de la Cruz in the 68th minute.

Luis Suárez, Uruguay’s career leader with 68 goals, entered in the 66th minute and hit the outside of a post with a shot in the 71st. He grasped his head in his hands in disgust.

“The moments in which we could unbalance the game, we did not succeed,” Uruguay coach Marcelo Bielsa said. “We should have generated more goal situations than we did.”

Colombia’s Mateus Uribe, another second-half sub, put an open shot wide in the 88th, and Uribe’s open shot in the fourth minute of stoppage time ricocheted off the body of sliding goalkeeper Sergio Rochet and then the crossbar.

Uruguay moved Rochet up to the attacking half of the field in the final minute, desperate for a goal.

The match was played in 90-degree heat on a surface that was converted from artificial turf to grass in the weeks leading up the game.

Players on the NFL’s Carolina Panthers have been outspoken about football teams having the luxury of playing on grass on their home field. Players say NFL games on artificial turf leave them more susceptible to injuries.

With two games left, attendance of 1.48 million is just 1,663 shy of the total for the 2016 tournament in the United States.

more

Las Vegas hits record of fifth consecutive day of 46.1 Celsius or greater

LAS VEGAS — Las Vegas baked Wednesday in its record fifth consecutive day of temperatures sizzling at 46.1 Celsius or greater amid a lengthening hot spell that is expected to broil much of the U.S. into the weekend.

The temperature climbed to 46.1 shortly after 1 p.m. at Harry Reid International Airport, breaking the old mark of four consecutive days set in July 2005. And the record could be extended, or even doubled, by the weekend.

Even by desert standards, the prolonged baking that Nevada’s largest city is experiencing is nearly unprecedented, with forecasters calling it “the most extreme heat wave” since the National Weather Service began keeping records in Las Vegas in 1937.

Already the city has broken 16 heat records since June 1, well before the official start of summer, “and we’re not even halfway through July yet,” meteorologist Morgan Stessman said Wednesday. That includes an all-time high of 48.8 C set on Sunday, which beat the previous 47.2 C record.

Alyse Sobosan said this July has felt the hottest in the 15 years she has lived in Las Vegas. She said she doesn’t step outside during the day if she can help it.

“It’s oppressively hot,” she said. “It’s like you can’t really live your life.”

It’s also dangerously hot, health officials have emphasized. There have been at least nine heat-related deaths this year in Clark County, which encompasses Las Vegas, according to the county coroner’s office. Officials say the toll is likely higher.

“Even people of average age who are seemingly healthy can suffer heat illness when it’s so hot it’s hard for your body to cool down,” said Alexis Brignola, an epidemiologist at the Southern Nevada Health District.

For homeless residents and others without access to safe environments, officials have set up emergency cooling centers at community centers across southern Nevada.

The Las Vegas area has been under an excessive heat warning on three separate occasions this summer, totaling about 12 days of dangerous heat with little relief even after the sun goes down, Stessman said.

Keith Bailey and Lee Doss met early Wednesday morning at a Las Vegas park to beat the heat and exercise their dogs, Breakie, Ollie and Stanley.

“If I don’t get out by 8:30 in the morning, then it’s not going to happen that day,” Bailey said, wearing a sunhat while the dogs played in the grass.

More than 142 million people around the U.S. were under heat alerts Wednesday, especially in Western states, where dozens of locations tied or broke heat records over the weekend and are expected to keep doing so all week.

Oregon has seen record daily high temperatures, with Portland reaching 39.4 C and Salem and Eugene hitting 40.5 C on Tuesday. The number of potentially heat-related deaths in Oregon has risen to 10, according to the state medical examiner’s office. The latest two deaths involved a 54-year-old man in Jackson County and a 27-year-old man in Klamath County.

On the other side of the nation, the National Weather Service warned of major-to-extreme heat risk over portions of the East Coast.

An excessive heat warning remained in place Wednesday for the Philadelphia area, northern Delaware and nearly all of New Jersey. Temperatures were around 32.2 C for most of the region, and forecasters warned the heat index could soar as high as 42.2 C. The warning was due to expire at 8 p.m. Wednesday, though forecasters said there may be a need to extend it.

The heat was blamed for a motorcyclist’s death over the weekend in Death Valley National Park. At Death Valley on Tuesday, tourists queued for photos in front of a giant thermometer that was reading 48.9 C.

Simon Pell and Lisa Gregory from London left their air-conditioned RV to experience a midday blast of heat that would be unthinkable back home.

“I wanted to experience what it would feel like,” Pell said. “It’s an incredible experience.”

At the Grand Canyon, the National Park Service was investigating the third hiker death in recent weeks. Temperatures on parts of some trails can reach 49 C in the shade.

An excessive heat warning continued Wednesday in many parts of southern and central Arizona. Forecasters said the high in Phoenix was expected to reach 45.5 C after it hit 46.6 C Tuesday, tying the previous record for the date set in 1958.

Authorities were investigating the death of a 2-year-old who was left alone in a hot vehicle Tuesday afternoon in Marana, near Tucson, police said. At Lake Havasu, a 4-month-old died from heat-related complications Friday, the Mohave County Sheriff’s Department said.

The U.S. heat wave came as the global temperature in June was a record warm for the 13th straight month and marked the 12th straight month that the world was 1.5 degrees Celsius  warmer than pre-industrial times, the European climate service Copernicus said. Most of this heat, trapped by human-caused climate change, is from long-term warming from greenhouse gases emitted by the burning of coal, oil and natural gas, scientists say.

Firefighters in Henderson, Nevada, last week became the first in the region to deploy what city spokesperson Madeleine Skains called “polar pods,” devices filled with water and ice to cool a person exhibiting symptoms of heat stroke or a related medical emergency.

Extreme heat in the West has also dried out vegetation that fuels wildfires.

A blaze burning in northern Oregon, about 178 kilometers east of Portland, blew up to 28 square kilometers by Wednesday afternoon due to hot temperatures, gusty wind and low humidity, according to the Oregon State Fire Marshal. The Larch Creek Fire closed Highway 197 and forced evacuations for remote homes.

In California, firefighters were battling least 19 wildfires Wednesday, including a 117-square-kilometer blaze that prompted evacuation orders for about 200 homes in the mountains of Santa Barbara County.

more